W dniach 7 – 8 marca 2024 r. młodzi mężczyźni z terenu Gminy Radomsko wezmą udział w kwalifikacji wojskowej. Panowie stawią się przed Powiatową Komisją Lekarską, która oceni ich zdolność do pełnienia służby wojskowej. Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej znajduje się w budynku firmy Biuro Nieruchomości – Eurolingwista Biuro Tłumaczeń w Radomsku ul. Piłsudskiego 35.

 

 Materiały informacyjne dot. kwalifikacji wojskowej Materiały informacyjne dot. kwalifikacji wojskowej

W tym roku do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywani są:

- mężczyźni urodzeni w 2005 r.,

- mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

- osoby, które w latach 2022-2023:

      a) zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

     b) zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej,

     c) kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy (art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny),

   d) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,

    e) osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Co ważne! Osoby udające się na kwalifikację wojskową muszą mieć przy sobie dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz kwalifikacje oraz dokumentację medyczną z ostatnich 12 miesięcy.

W przypadku, braku odpowiednich dokumentów, z których wynika np. wada wzroku czy choroby przewlekłe itd. nie zostanie określona kategoria zdrowia przez Powiatową Komisję Lekarską.

Wyróżnia się cztery kategorie wojskowe:

„A” – zdolny do pracy

„B” – czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza to przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej)

„D” – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,

„E” – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Przyznana kategoria zależy od stanu zdrowia kandydata do służby.

Po badaniu lekarskim osoba oczekuje na zaświadczenie od przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji i na tym kończy się proces kwalifikacji wojskowej.

Osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej po otrzymaniu decyzji ma 14 dni na wniesienie odwołania. Takie odwołanie kieruje się do Powiatowej Komisji Lekarskiej, a ta przekazuje je do odpowiedniej wojewódzkiej komisji lekarskiej.