Ogólnopolska Fundacja na rzecz Ochrony Zwierząt „Zwierz” apeluje do właścicieli psów o stworzenie zwierzakom przebywającym na dworze odpowiednich warunków do życia. Pies musi mieć stały dostęp do wody zdatnej do picia, a miejsce do schronienia powinno być zacienione.

 

Plakat informacyjny dot. akcji ph. "Pies czuje tak jak TY"Plakat informacyjny dot. akcji ph. " Nie znęcaj się nad swoim psem"

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierzą. Odwodnienia, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia. Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą nagrzewa się i temperatura w środku sięga nawet 70 stopni Celsjusza. Metalowy łańcuch rozgrzewa się do podobnych temperatur i może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia.

Dlatego apelujemy, że latem zwrócić jeszcze większą uwagę na zwierzęta!

Nie mamy żadnej wątpliwości, że najlepszym dla zwierząt jest stała obecność przy nich. Natomiast jeżeli zwierzę przebywa na zewnątrz powinno mieć stworzone odpowiednie warunki.

Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody zdatnej do picia. Nie zapomnij jej wymienić. Jeśli pies wylewa wodę, przytwierdź naczynie.

Miejsce do schronienia powinno być zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna być odizolowana, pokryta papą lub drewnem. Blacha i wszystkie inne metalowe przedmioty nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą powodować poparzenia.

Jeśli pies przebywa w grodzonej przestrzeni, pamiętajmy, aby wielkość kojca była dostosowana do wielkości psa. Pies powinien móc się swobodnie poruszać oraz mieć miejsce do egzystencji.

W ustawie o ochronie zwierząt ustawodawca wskazał, że pies na uwięzi nie może być dłużej niż 12 godzin na dobę a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. Nie ma wątpliwości jednak, że najlepiej zrezygnować z tego rozwiązania.

Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego psa przed upałami oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust.1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Jeżeli na stałe utrzymujesz psa w warunkach zagrażających jego zdrowiu a nawet życiu lub powodującym cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust.1a w zw. z art. 6 ust.2 pkt 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).” – czytamy w komunikacie Ogólnopolskiej Fundacji na rzecz Ochrony Zwierząt „Zwierz”.