Kobieta mężczyzna na scenie

Wójt gminy Radomsko Roman Radczyc oraz przedstawiciele lokalnej społeczności: Stowarzyszenie „Kobiety Kietlina”,  KGW „Makowe Panienki” z Kietlina oraz OSP Dąbrówka znaleźli się w gronie osób i instytucji, które podczas „Dnia Wdzięczności”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odebrały podziękowania za zaangażowanie i wsparcie działań charytatywnych prowadzonych przez Stowarzyszenie Naturalny Sukces Pomaga. Uroczystość była okazją do wyrażenia wdzięczności wolontariuszom, darczyńcom i partnerom wspierającym osoby potrzebujące.

 W Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się „Dzień Wdzięczności” zorganizowany przez Stowarzyszenie Naturalny Sukces Pomaga. Wydarzenie zgromadziło osoby, instytucje, szkoły i organizacje, które na co dzień angażują się w pomoc mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

 Od kilku lat Stowarzyszenie organizuje śniadania wielkanocne oraz spotkania wigilijne dla osób potrzebujących. Inicjatywy te są realizowane dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, a także wsparciu samorządów, organizacji społecznych, harcerzy, wolontariuszy,  strażaków ochotników i lokalnych przedsiębiorców.

Podczas uroczystości prezes zarządu stowarzyszenia, Dorota Ślaska, wręczyła podziękowania osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym w pomoc przy organizacji przedsięwzięć charytatywnych. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. wójt gminy Radomsko Roman Radczyc, Stowarzyszenie „Kobiety Kietlina”, KGW „Makowe Panienki”, OSP Dąbrówka.

 – Dzień Wdzięczności to wyjątkowa okazja, aby zatrzymać się na chwilę i powiedzieć „dziękuję” wszystkim, którzy są z nami i wspierają nasze działania. To dzięki wolontariuszom, darczyńcom oraz partnerom możemy każdego roku organizować śniadania wielkanocne i wigilie dla osób potrzebujących. Państwa otwartość i gotowość do pomocy sprawiają, że możemy docierać do tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia – podkreślała prezes Dorota Ślaska.

 Słowa uznania dla działalności stowarzyszenia skierował również wójt gminy Radomsko, Roman Radczyc.

 – Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu. Działalność Stowarzyszenia Naturalny Sukces Pomaga jest pięknym przykładem tego, jak wiele można osiągnąć dzięki współpracy i zaangażowaniu ludzi o wielkich sercach. Jako samorząd z dumą wspieramy inicjatywy, które budują wspólnotę, integrują mieszkańców i niosą realną pomoc osobom potrzebującym – powiedział wójt Roman Radczyc. 

Uroczystość, o której oprawę muzyczną zadbał zespół „Wersja robocza” z ZSE w Radomsku przebiegła w serdecznej atmosferze i była wyrazem wdzięczności wobec wszystkich osób oraz instytucji, które na co dzień wspierają działalność stowarzyszenia i pomagają nieść dobro potrzebującym, mieszkańcom regionu.

 

 

Czarno - białe zdjęcie. Widoczni strażacy ochotnicy.

Już 28 czerwca 2026 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Płoszowie będzie świętować wyjątkowy jubileusz – 100-lecie swojej działalności. Jednym z najważniejszych punktów uroczystości będzie przekazanie jednostce nowego sztandaru, który stanie się symbolem ciągłości tradycji, służby i zaangażowania kolejnych pokoleń druhów. Do tego wyjątkowego wydarzenia trwają intensywne przygotowania.

 

 Z okazji pięknego jubileuszu warto przypomnieć bogatą historię OSP Płoszów, która od stu lat wpisuje się w życie lokalnej społeczności, niosąc pomoc potrzebującym i dbając o bezpieczeństwo mieszkańców.

Świadectwem wieloletniej działalności jednostki są zachowane pamiątki i dokumenty. Wśród nich znajduje się stara remiza strażacka, przypominająca początki funkcjonowania straży w Płoszowie. Ważnym symbolem jest również obraz św. Floriana – patrona strażaków – znajdujący się w kościele parafialnym. Został on ufundowany przez strażaków i przekazany świątyni 6 września 1992 roku.

Cennym źródłem wiedzy o dziejach jednostki jest także dziennik podawczy z 1926 roku, dokumentujący działalność OSP już od pierwszych lat jej istnienia. Wśród zachowanych materiałów znajduje się również akt nadania sztandaru z 1980 roku. Był to szczególny moment w historii jednostki, ponieważ wraz z otrzymaniem sztandaru OSP Płoszów została odznaczona Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, stanowiącym wyraz uznania za wieloletnią służbę i działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Nadchodzące obchody 100-lecia będą okazją do wspomnień, podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wyrażenia wdzięczności wszystkim druhnom i druhom, którzy przez minione stulecie tworzyli historię OSP Płoszów. Nowy sztandar będzie nie tylko pamiątką jubileuszu, ale także symbolem wartości, które od stu lat przyświecają strażakom ochotnikom: służby, odwagi, poświęcenia i troski o drugiego człowieka.

Archiwalne zdjęcia dot. OSP w Płoszowie znajdują się na oficjalnym Facebooku gminy Radomsko. Źródło: PSP Płoszów. 

 

 

 

 

 

 

Grupa osób stoi obok siebie

Zakończył się gminny konkurs profilaktyczno-ekologiczny realizowany w ramach projektu „Ja też potrafię żyć bez nałogów”, którego celem było promowanie zdrowego stylu życia, postaw wolnych od uzależnień oraz wzmacnianie świadomości dzieci, młodzieży i rodziców w zakresie profilaktyki.

Monitor komputera

Wszystkie szkoły podstawowe, dla których organem prowadzącym jest Gmina Radomsko, wzięły udział w programie „Szkoła Jutra II”, realizowanym przez Cyfrowy Dialog oraz Fundacja Digital University.