Życie społeczne Gminy Radomsko koncentruje się wokół wspólnych przedsięwzięć jego mieszkańców. Tak niewątpliwie jest z wszelkimi służbami pracującymi dla dobra i na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Wśród nich jest OSP w Szczepocicach, która oficjalnie od 68 lat działa zgodnie z mottem „Bogu na chwałę ludziom na pożytek."

Grupa osób przed budynkiem OSP Szczepocice Grupa osób stojąca przed budynkiem

Jednostka OSP Szczepocice oficjalnie powstała w 1956 roku. W tym samym roku powstała również pierwsza remiza strażacka.

W 1956 roku mieszkańcy Szczepocic zaczęli budowę pierwszej remizy strażackiej, która była całkowicie drewniana.

Pierwszą akcję gaśniczą przeprowadzono w miejscowości Kijów – doszło do pożaru młyna. Tylko OSP Szczepocice brała udział w akcji gaśnicznej. Był to chrzest bojowy dla strażaków. Do akcji pojechano zaprzęgiem konnym.

Pierwszy zarządcami OSP Szczepocice byli:

-  Iwanowicz Jan,

-  Mazik Franciszek,

-  Piechowicz Wacław.

Początkowo straż posiadała na swoim wyposażeniu wóz konny, na którym znajdowała się pompa ręczna.

Pierwszym pojazdem zmechanizowanym był polski samochód marki ŻUK.

W 1986 roku poprzez liczne zebrania oraz rozmowy postanowiono wybudować nowy budynek strażnicy. Prace rozpoczęły się w tym samym roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1988 roku.

W tamtych czasach był to bardzo duży progres. Po drewnianej remizie OSP zaczęło pracę w dużym nowoczesnym i murowanym obiekcie.

W 2021 roku został zakupiony przez jednostkę OSP Szczepocice pierwszy pojazd gaśniczny,  który do chwili obecnej jest pierwszym samochodem wyjazdowym.

Na chwilę obecną jednostka specjalizuje się w ratownictwie drogowo-technicznym. Posiada odpowiedni sprzęt oraz 29 wyszkolonych osób, które licznie biorą udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych.

Grupa osób idąca w szeregu Grupa osób stojąca przed budynkiem OSP Szczepocice Liczna grupa osób stojąca przed budynkiem OSP Szczepocice Grupa osób stojąca w szeregu. Na pierwszym planie mały chłopiec Grupa osób w szeregu. Dwóch mężczyzn w mundurach stoi naprzeciwko siebie Grupa mężczyzn w strażackich strojach Grupa mężczyzn idąca ulicą defiladowym krokiem Grupa osób przed budynkiem OSP Szczepocice Liczna grupa osób idąca defiladowym krokiem Grupa osób stojąca w szeregu. Wszystkie osoby są w mundurach Grupa osób w mundurach. Osoby stoją przed budynkiem Grupa mężczyzn w strażackich strojach Mężczyźni w strażackich strojach idący defiladowym krokiem ulicą Grupa osób znajdująca się przed budynkiem Grupa osób idąca ulicą. Na pierwszym planie mężczyzna trzymający za rękę dziecko Liczna grupa osób znajdująca się przed budynkiem OSP w Szczepocicach

(tekst i foto: źródło: facebook OSP Szczepocice)