Ślubowanie klas pierwszych to niezwykła uroczystość szkolna, na którą pierwszoklasiści oczekują z wielką niecierpliwością. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. Nie inaczej było w Publicznej Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Strzałkowie.

Moment pasowania na uczniów Trzy dziewczynki w odświętnych strojach. Na głowach mają czerwone birety Mężczyzna trzyma w ręku mikrofon. Obok stoi  dwójka dzieci w czerwonych biretach Grupa osób - dorośli i dzieci

Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych odbyła się w poniedziałek 27 listopada. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci, zebrali się wraz z rodzicami w specjalnie przygotowanej na tę okazję sali gimnastycznej. Wszystkich zgromadzonych, wśród, których był wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc i kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Radomsku, Beata Pałecz przywitali uczniowie starszych klas.

To oni sprawili swoim młodszym koleżankom i kolegom niespodziankę. Był nią krótki program artystyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycielek: Katarzyny Korusiewicz i Zuzanny Mazur-Szymańskiej, w który zaangażowani byli również pierwszoklasiści.

Zanim uczniowie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli wykonać kilka zadań, za które otrzymali medale: śpiewu, tańca i zachowania. Po wykonaniu wszystkich misji, dyrektor szkoły Marzanna Zatoń, która czuwała nad przebiegiem całej uroczystości, potwierdziła, że uczniowie klasy pierwszej wspaniale zdali „egzamin pierwszoklasisty” i uroczystość przybrała formę ślubowania.

W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszoklasiści ślubowali na Sztandar Szkoły być dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom. Równie podniosłe było pasowanie pierwszoklasistów. Uczyniła to dyrektor Marznna Zatoń za pomocą magicznego ołówka, dającego chęci do nauki i zabawy.

Ceremonia ślubowania i pasownia dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wiele wzruszeń, a nauczycielom dumy i radości z nowo przyjętych uczniów. Najmłodsi otrzymali również upominki od władz samorządowych Gminy Radomsko, Rady Rodziców oraz ozdobne ołówki od starszych kolegów z Samorządu Uczniowskiego.