Segreguj razem z nami! To przewodnie hasło edukacyjnych spotkań, które ruszyły w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Radomsko. Pierwsza, a zarazem inauguracyjna pogadanka odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej w Strzałkowie. Inicjatorem wydarzenia jest PGK w Radomsku.

Grupa osób: dzieci i młodzież. Dorośli tłumaczą dzieciom zasady segregacji śmieci

Do edukacyjnej akcji PGK w Radomsku przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe funkcjonujące na terenie Gminy Radomsko. Inauguracja wydarzenia miała miejsce 9 kwietnia 2024 r. w PSP w Strzałkowie.

- Mamy dziś pogadankę dla uczniów szkoły podstawowej w Strzałkowie. Jest to pierwsza pogadanka z całego cyklu zaplanowanego w szkołach na terenie Gminy Radomsko. Są to pogadanki dotyczące segregacji odpadów. Biorą w nich udział uczniowie klas I – III i  IV-VIII –  zauważa Magdalena Jurek z PGK w Radomsku.

Kobieta trzyma w ręku ulotki. Wyjaśnia dzieciom zasady segregacji śmieci Uczniowie podczas pogadanki dotyczącej segregacji śmieci

O tym jak segregować śmieci, jaki odpad ma trafić do odpowiedniego worka i wreszcie, że odpady można przetwarzać – nie tylko mówiła, ale i pokazywała Aneta Szymańska - Paplicka z PGK w Radomsku.

- Edukację ekologiczną należy zaczynać od najmłodszych. Naszym celem jest wyczulenie dzieci i młodzieży na segregację odpadów. Chcemy, aby dzieci wiedziały, do jakiego worka czy kosza ma trafić odpad –  mówi Aneta Szymańska – Paplicka.

Kobieta podczas pogadanki dotyczącej segregacji śmieci Uczniowie podczas pogadanki dotyczącej segregacji śmieci

Pracownice PGK w Radomsku podkreślają, iż rozbudzenie świadomości ekologicznej w najmłodszych jest uzasadnione.

- Dzieci są chłonne wiedzy. Może się wydawać, że podczas spotkania są rozkojarzone. Jednak, kiedy zadajemy im pytanie potrafią udzielić konkretnej odpowiedzi. Dlatego też, takie akcje jak ta dzisiejsza mają sens. Z doświadczenia wiemy, że dzieci po powrocie do domu dzielą się z najbliższymi wrażeniami, pokazują otrzymane materiały dydaktyczne, a co dla nas najważniejsze, zasłyszaną wiedzę wcielają w życie – podsumowuje Magdalena Jurek.

Kolejne spotkania w ramach akcji „ Segreguj razem z nami” odbędą się w:

- PSP Dziepółć -  11 kwietnia

- PSP Kietlin -    17 kwietnia