KGW „Makowe Panienki” z Kietlina weszło do finału wojewódzkiego konkursu „Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego”. Powód do dumy jest ogromy: „Makowe Panienki” były jednym z 40 KGW biorących udział w wydarzeniu. Finał konkursu odbędzie się 23 marca w Łodzi.  Gratulujemy i trzymamy kciuki!

 

Cztery uśmiechnięte kobiety. Przedstawicielki KGW "Makowe Panienki" z Kietlina Karolina Cieciura z KGW „Makowe Panienki” z Kietlina trzyma w ręku bilet zapewniający udział w konkursie

W wydarzeniu, które odbyło się w minioną sobotę, 24 lutego w Stefanówce (Gmina Rozprza) rywalizowały ze sobą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów piotrkowskiego, bełchatowskiego, radomszczańskiego i łódzkiego wschodniego. Gminę Radomsko reprezentowało KGW "Makowe Panienki" z Kietlina.

Każde z 40 kół biorące udział w konkursie musiało zaprojektować, a potem wykonać strój inspirowany kulturą swojego najbliższego regionu. Zaprezentowane propozycje łączyły tradycję z nowoczesnymi trendami w modzie. Kreacje zaprezentowane przez uczestniczki zachwycały barwami, kunsztem wykonania i pomysłowymi nawiązaniami do tradycji ludowych Województwa Łódzkiego.

- Nasz strój jest inspirowany lokalnym ubiorem z powiatu radomszczańskiego. Tradycyjny pasiak tego regionu jest użyty zarówno w żakiecie, jak i w sukience. Do tego torebka w maki - opisuje Karolina Cieciura z KGW „Makowe Panienki” z Kietlina.

Karolina Cieciura z KGW „Makowe Panienki” z Kietlina prezentuje konkursowy strój Karolina Cieciura z KGW „Makowe Panienki” z Kietlina podczas konkursowej prezentacji stroju

Finał konkursu odbędzie się 23 marca 2024 r. w Łodzi. „Makowym Panienkom” z Kietlina życzymy powodzenia!

Organizatorem konkursu „Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego” jest Urząd Marszałkowski w Łodzi. Współorganizatorem modowych zmagań KGW jest Łódzki Dom Kultury, a celem konkursu, oprócz popularyzowania tradycji kulturowych naszego województwa jest także promocja różnorodnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

Przedstawicielki KGW "Makowe Panienki" w Kietlina. Towarzyszy im mała dziewczynka Dwie kobiet, jedna z regionalnym stroju, na którym przeważają kolorowe pasy Kobiety w kolorowym regionalnych strojach Trzy kobiet w kolorowych, regionalnych strojach Karolina Cieciura z KGW „Makowe Panienki” z Kietlina podczas przygotowywania się do konkursu Bilet upoważniający do udziału w finanle "modowego" konkursu

fot. Adam Staśkiewicz (UM w Łodzi), Bożena Dobrzańska (KGW "Makowe Panienki" z Kietlina)