Mieszkańcy Gminy Radomsko korzystają z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Od początku działania programu do końca marca 2023 r. złożyli 222 wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych. Kwota wypłaconych dotacji to 1 585 489,10 zł.

W Urzędzie Gminy Radomsko funkcjonuje Punkt Informacyjno – Promocyjny Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Dzięki temu mieszkańcy Gminy mają zapewnione kompleksowe wsparcie w zakresie finansowania działań termomodernizacyjnych w mieszkalnych budynkach jednorodzinnych.

Kompetentny pracownik udziela zainteresowanym osobom niezbędnych informacji na temat dofinansowań objętych programem, pomaga przy wypełnianiu wniosków i ich kompletowaniu oraz złożeniu dokumentacji – mówi Roman Radczyc, wójt Gminy Radomsko.

Mieszkańcy Gminy Radomsko wykazują zainteresowanie zarówno programem, jak i wsparciem ze strony pracowników Urzędu. Od początku trwania programu do 31 marca 2023 r. mieszkańcy naszej Gminy złożyli 222 wnioski o dofinansowanie. Zawartych zostało 177 umów, z czego zrealizowane we wskazanym terminie zostały 86 przedsięwzięcia. Kwota wypłaconych dotacji wyniosła natomiast 1 585 489,10 zł.

Plakat informacyjny programu czyste powietrzePrzypomnijmy! W ramach programu zainteresowane osoby mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany nieekologicznego źródła ciepła na nowe przyjazne środowisku. Istnieje również możliwość kompleksowej termomodernizacji budynków mieszkalnych poczynając od wymiany wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej, poprzez wymianę okien, drzwi zewnętrznych, montaż wentylacji, na ociepleniu przegród budowlanych kończąc.

- Ciekawym rozwiązaniem jest dofinansowanie w ramach Programu montażu instalacji fotowoltaicznej. Co istotne, wysokość dofinansowania w tym zakresie jest najkorzystniejsza spośród funkcjonujących obecnie na rynku – zauważa Katarzyna Zasada, inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych Urzędu Gminy Radomsko.

Warto również przypomnieć, że od 3 stycznia 2023 roku Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” został zmodyfikowany. Zmiany dotyczą m.in. maksymalnych kwot dofinansowania i progów dochodowych.

Zestawienie ogólne dofinansowań w ramach Czystego Powietrza

Aktualnie w Programie „Czyste Powietrze” można wyróżnić następujące progi dofinansowania:

- pierwszy z nich, z najniższą kwotą dotacji, dostępny jest dla wnioskodawców o dochodzie rocznym nieprzekraczającym 135 tys. zł,

- uprawnionymi do podwyższonego poziomu dofinansowania są osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 1894 zł w gospodarstwach wieloosobowych i 2651 zł w gospodarstwach jednoosobowych,

- dla osób o najniższych dochodach, tj. 1090 zł w gospodarstwach wieloosobowych i 1526 zł w jednoosobowych, przewidziane jest najwyższe dofinansowanie, sięgające nawet 100 proc. kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia.

- w ramach wprowadzonych zmian zwiększone zostały również maksymalne kwoty datacji. Zostały one urealnione w odniesieniu do wysokości kosztów koniecznych do poniesienia przy inwestycjach termomodernizacyjnych.

MIESZKAŃCU PAMIĘTAJ!

Punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze” działa w Urzędzie Gminy Radomsko, pok. nr 4. Interesanci przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu: 7.30 – 15.30.

Plakat informacyjny czyste powietrzePlakat informacyjny czyste powietrze