Środki masowego przekazu coraz częściej informują o seksualnym wykorzystywaniu dzieci. Mając to na uwadze Państwowa Komisji ds. Pedofilii zainicjowała kolejną odsłonę kampanii społecznej „#Rozmawiaj#Reaguj”. Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na akty przemocy seksualnej wobec nieletnich.

Z raportu Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Wykorzystaniu Seksualnemu Małoletnich poniżej lat 15 wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach były dzieci w wieku 13-15 (49 proc.) i 7-12 (41proc.) lat. W okresie popełniania czynu 76 proc. skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu pod opieką rodziców. W 54 proc. nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej to samo dziecko ujawniło informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież dziecko nie może być karane – czyn zabroniony popełnił dorosły!

Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania Wykorzystaniu Seksualnemu Małoletnich chce, żeby kampania zaistniała w świadomości społecznej i była początkiem głośnej debaty  o sytuacji oraz potrzebach małoletnich pokrzywdzonych przemocą seksualną. Chce poruszyć serca i umysły jej odbiorców, skłonić do refleksji na temat tego, że tak przejmujące doświadczenie jest udziałem wielu dzieci. Obojętność, lekceważenie tego problemu czy podzielanie fałszywych, stereotypowych przekonań przyczynia się do zwiększenia skali problemu.

PAMIĘTAJMY!

Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. Ale to nie dzieci są winne. Winny, jest sprawca, ale także każdy, kto wie, jednak nie reaguje. Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek. Ten problem może dotyczyć każdego dziecka. Nie bądź obojętny!

Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych. Dlatego bądźmy uważni, chrońmy i wspierajmy nasze dzieci!

Plakat informacyjny z tekstem nie wybaczysz sobie że nie zauważyłeśPlakat informacyjny z tekstem nie wybaczysz sobie że nie rozmawiałeśPlakat informacyjny kampanii stop wykorzystywaniu seksualnemu