Mieszkańcu! Nie wydobywaj piasku lub żwiru bez koncesji. Jeżeli masz piasek lub żwir na swojej działce zgłoś zamiar wydobycia do 10 m3/rok do dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach lub uzyskaj koncesję na wydobywanie kopalin w większej ilości od starosty lub marszałka województwa.
Okręgowy Urząd Górniczy w Kielcach kontynuuje kampanię informacyjną #StopNielegalnejEksploatacji. Wydarzenie ma na celu wyeliminowanie przypadków nielegalnej eksploatacji i zapewnienie zgodnego z prawem wydobywania piasku oraz żwiru przez mieszkańców.
Kampania ma na celu przybliżenie mieszkańcom zagadnienia możliwości wydobywania kopalin piasku i żwiru z przeznaczeniem na potrzeby własne, istniejących w tym zakresie ograniczeń i warunków jakie trzeba spełnić by wydobycie było prowadzone zgodnie z prawem.
„ (…) Posiadając na swojej nieruchomości piasek i żwir oczywiście możesz je wydobywać, ale pod pewnymi warunkami wynikającymi z obowiązującego prawa. Otóż, możliwe jest wydobywanie bez koncesji piasków i żwirów przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego) bez prawa rozporządzania wydobytą kopaliną, jeżeli jednocześnie wydobycie:
- będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych:
- nie będzie większe niż 10 metrów sześciennych w roku kalendarzowym;
- nie naruszy przeznaczenia nieruchomości.
Wydobywanie kopalni lub piasku i żwir w większej ilości (powyżej 10 m3 w roku kalendarzowym) jest możliwe po uzyskaniu koncesji wydawanej przez starostę lub marszałka województwa.
Prawo górnicze i geologiczne reguluje m.in. to zagadnienie, określa także, że warunkiem legalności wydobycia piasku i żwiru na własne potrzeby jest zgłoszenie takiego zamiaru z 7-dniowym wyprzedzeniem na piśmie do nadzoru górniczego tj. Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach. Dopełnienie prostych czynności z zakresu zgłoszenia zamiaru podjęcia wydobywania pozwala uniknąć surowych sankcji prawnych za naruszenie tego obowiązku. (…) Działalność wykonywana bez dochowania stosownych formalności skutkuje naliczeniem opłaty podwyższonej, którą za wydobywanie kopalin ustala się w wysokości czterdziestokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej dla danego rodzaju kopaliny, pomnożonej przez ilość wydobytej bez koncesji kopaliny” – czytamy w komunikacie Marzeny Rabiasz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach.
Więcej informacji można uzyskać: Okręgowy Urząd Górniczy w Kielcach, ul. Wrzosowa 44, 25-211 Kielce, telefon: 41 200 17 75, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.