W Publicznej Szkole Podstawowej im. Macieja Rataja w Płoszowie (Gmina Radomsko) odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do kolejnego – powiatowego etapu – zakwalifikowali się Antoni Hofman z PSP w Strzałkowie oraz Karina Paplicka z PSP w Płoszowie.

Turniej odbył się 28 marca. Wzięło w nim udział 11 uczniów z następujących szkół: PSP w Płoszowie, PSP w Dziepółci, PSP w Strzałkowie i PSP w Kietlinie. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy wiekowe i zmagali się z pytaniami przygotowanymi dla każdej grupy wiekowej według zróżnicowanego stopnia trudności. Wszyscy odpowiadali na pytania w teście pisemnym. Najlepsi awansowali do drugiej części konkursu. Była to część ustna, w której musieli odpowiedzieć na pytania zadane przez jury w składzie: Marcin Gałwiaczek z PSP w Radomsku, Tomasz Wieczorek, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

Zaproszeni strażacy i uczestnik konkursu

- Pytania dotyczyły przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, technik pożarniczych, organizacji ochrony przeciwpożarowej – zauważa dh Marcin Gałwiaczek.

Laureaci I miejsc w każdej z grup będą reprezentować Gminę Radomsko na eliminacjach Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, które odbędą się w kwietniu br. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz gratulacje od: druhów Gałwiaczka i Wieczorka, Romana Radczyca, wójta gminy Radomsko i Beaty Przygody – Pukacz. dyrektor PSP w Płoszowie.

Przysłuchując się części ustnej egzaminu jestem spokojny o narybek do ochotniczych straży. Jesteście młodymi ludźmi, a już posiadacie tak ogromną wiedzę na temat pożarnictwa. Gratuluję Wam – mówi wójt Roman Radczyc.

Fundatorem nagród dla uczestników konkursu była Gmina Radomsko.

Wyniki gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

I grupa wiekowa (kl. I - IV)

1. miejsce Antoni Hofman, PSP im. Józefa Wybickiego w Strzałkowie

II grupa wiekowa (kl. V-VIII)