Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z CERT Polska ostrzegają przed oszustami rozsyłającymi SMS wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Przekonują, że mamy do odebrania świadczenie pieniężne o równowartości ponad 5 tys. złotych. W rzeczywistości jest to próba wyłudzenia danych naszej karty płatniczej.

 

Zespół ds. cyberbezpieczeństwa z CERT Polska informuje, że zaczęła się nowa kampania smsowa, wykorzystująca wizerunek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Tym razem celem oszustów są  dane, w tym numer karty płatniczej.  Oszuści informują w wiadomości, że należy je podać, by odebrać rzekome świadczenie od ZUS.

Oszuści chcą, żebyśmy wypełnili formularz na spreparowanej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - znajduje się na niej prawdziwe logo resortu, ale adres strony nawet w przybliżeniu nie przypomina tego, pod którym możemy znaleźć prawdziwą stronę resortu rodziny. Ta prawdziwa znajduje się w rządowym serwisie gov.pl.

Dodatkowo oszuści piszą, że mamy rzekomo do odebrania świadczenie za 2022 rok z „Ministerstwa Ubezpieczeń Społecznych” - a takiej instytucji w Polsce nie ma. Naszą czujność próbują jednak uśpić kwotą - do odbioru jest rzekomo 1209 euro, czyli równowartość niemal 5,5 tys. złotych.

Oszuści chcą od nas wyłudzić dane, między innymi imię, nazwisko, adres zamieszkania, a także numer naszej karty płatniczej, jej datę ważności i kod bezpieczeństwa. A z takim zestawem informacji łatwo można już wyzerować nasze konto.

Dostając tego typu smsy, zawsze dokładnie sprawdzajmy nadawcę i z rezerwą podchodźmy do linków, które zawierają takie wiadomości. Dokładnie sprawdzajmy też adresy stron internetowych, na które wchodzimy, i czytajmy uważnie zawarte na nich treści. Przekręt można zwykle zdemaskować w łatwy sposób. Eksperci z CERT Polska proszą o zachowanie ostrożności i przypominają, że jeśli ktoś dostanie tego typu sms od oszustów, może im to zgłosić.