We wtorek 25 kwietnia w Kietlinie słychać było strzały… Na szczęście pod kontrolą i w wirtualnej strzelnicy znajdującej się przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Kietlinie, której uroczyste otwarcie zainaugurowało funkcjonowanie obiektu. Środki na powstawie strzelnicy pochodziły z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz budrzetu Gminy Radomsko.

 

W uroczystym oddaniu wirtualnej strzelnicy udział wzięło wielu znamienitych gości w tym sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marcin Ociepa i podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Ciecióra. Nie zabrakło przedstawicieli wojska, służb mundurowych oraz Gminy Radomsko na czele z radnymi i wójtem.

Zebranych gości powitał wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc oraz dyrektor PSP w Kietlinie Justyna Broniszewska.  

Wiceminister Obrony Narodowej, Marcin Ociepa uściskiem dłoni wita się z mężczyznami Wójt Gminy Radomsko w towarzystwie wiceministrów: Marcina Ociepy i Krzysztofa Ciecióry. Panowie rozmawiają ze sobąGrupa mężczyzn - radnych Rady Gminy Radomsko siedzi na krzesłach

- Strzelnica wirtualna spełnia taką samą rolę jak strzelnica bojowa, na której prowadzi się strzelanie z broni pneumatycznej czy z broni palnej. Ma te same parametry. Jest to strzelnica bezpieczna – mówił podczas uroczystości, wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc.  

Głos zabrali także przedstawiciele polskiego rządu. 

- Wielokrotnie słyszę, że dziękujecie państwo Ministerstwu Obrony Narodowej. To ja chciałem podziękować za to, że w społeczności lokalnej Kietlina jest taka wola, by budować postawy proobronne w naszym społeczeństwie. Bardzo tego potrzebujemy. Ta strzelnica wpisuje się w naszą misję edukacyjną. Strzelectwo to mądry sport, uczący wielu cech oraz odpowiedzialności  – zauważył wiceminister Marcin Ociepa.

- Wizyta w Kietlinie to część szerszych działań, jakie prowadzimy. To m.in. spotkania z przedsiębiorcami, bo bez silnej gospodarki nie ma silnej armii. Jesteśmy w szkole, gdzie kształtujemy postawy patriotyczne, a ci młodzi ludzie będą w przyszłości tworzyć Polskę – stwierdził wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Mężczyzna - wiceminister Marcin Ociepa przemawia z mównicyMężczyzna - wiceminister Krzysztof Ciecióra przemawia z mównicy

Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań. Za pomoc w realizacji zadania, które przyczyni się do kształtowania wśród młodzieży i dorosłych postaw patriotycznych i proobronnych wiceministrom: Marcinowi Ociepie i Krzysztofowi Cieciórze dziękował wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc.  

Słowa podziękowania na ręce wójta Gminy Radomsko skierowała również dyrektor PSP w Kietlinie.

- Dla społeczności szkolnej jest to wyróżnienie, że jedyne takie miejsce w Gminie Radomsko powstało na terenie naszej placówki.  Wirtualna strzelnica pozwoli na naukę i doskonalenie umiejętności w obsłudze manualnej broni, kształtowanie proobronnych postaw. To także szansa na rozwijanie umiejętności strzeleckich dla społeczności lokalnej – zarówno młodzieży, jak i członków organizacji proobronnych – mówiła dyrektor Justyna Broniszewska

Mężczyzna i Kobieta (wójt Gminy Radomsko i dyrektor PSP w Kietlinie) wręczają mężczyźnie (wiceministrowi Ociepie) podziękowania oraz kwiatyKobieta (dyrektor PSP w Kietlinie) wręcza podziękowania i kwiaty mężczyźnie (wójtowi Gminy Radomsko)Mężczyzna i kobieta (wójt Gminy Radomsko i dyrektor PSP w Kietlinie) wręczają kwiaty mężczyźnie (wiceministrowi Cieciórze)

Ważnym elementem wydarzenia było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali:  wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Ciecióra, przewodniczący Rady Gminy Radomsko, Wojciech Łuszczyński, wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc, dyrektor PSP w Kietlinie, Justyna Broniszewska oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Wielgos.  

Grupa osób podczas przecinania wstęgi

Jak strzelnica to i strzały… Po części oficjalnej, goście udali się do budynku, w którym mieści się strzelnica. Tam chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu do celu.

Dziewczynka trzyma w ręku pistolet. Za chwilę odda strzał w wirtualnej strzelnicy. Obserwuje to trzech mężczyznDziewczynka oddaje strzał z broni pneumatycznej. Obserwuje ją grupa osóbMężczyzna oddaje strzał z broni pneumatycznej. Obserwuje go grupa osób

Otwarcie wirtualnej strzelnicy przy PSP w Kietlinie jest efektem zgłoszenia się Gminy Radomsko do konkursu  "Strzelnica w powiecie 2022" ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Wirtualna strzelnica powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Celowego Ministerstwa Obrony Narodowej w kwocie 200 tys. zł oraz środkom własnym Gminy Radomsko w kwocie 50 tys. zł.  

 Dwóch mężczyzn wita kobietę i mężczyznę. Mężczyźni ściskają sobie dłonieMężczyźni podając sobie dłonie przywitali się Trzech mężczyzn stoi obok siebie. Dwóch nich podaje sobie dłonieTrzech mężczyzn stojąc rozmawia ze sobąGrupa osób siedzi na krzesłach, jeden z nich stoi Mężczyzna i Kobieta wręczają kwiaty mężczyźnie Grupa osób ustawia się do pamiątkowego zdjęcia Mężczyzna udziela wywiadu dla telewizji Trzech mężczyzn stoi bok siebie, dwóch z nich podaje sobie ręceGrupa mężczyzn stoi w szeregu Grupa harcerzy. Jeden z nich trzyma w ręku złożoną flagę PolskiMężczyzna przemawia z mównicyGrupa osób siedzących na krzesłachGrupa osób siedząc na krzesłachGrupa osób stojąca w szereguGrupa osób - jedni stoą, inni siedzą na krzesłach Grupa osób w tym wojskowi siedzi na krzesłachGrupa osób w tym wojskowi siedzi na krzesłach Grupa osób przecina wstęgę Grupa osób - mężczyzna trzema w ręku broń pneumatyczną