Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie w ramach Tygodnia Bibliotek 2023 gościła nietuzinkowego gościa. Z uczniami klasy I i II PSP w Strzałkowie spotkał się autor książek dla dzieci Zbigniew Kołba. 

 

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą, autorem książki dla dzieci „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” odbyło się w miniony piątek (12 maja).

- Pan Zbigniew zaprezentował swą książkę, która poprzez opowieść o Piotrusiu i ćwiczenia geograficzne, przybliża dzieciom zagadnienie korzystania z map, które może być wspaniałą zabawą i oczywiście sposobem na poszerzenie wiedzy – wyjaśnia Beata Merta, kierownik GBP w Strzałkowie.  - Z publikacji można dowiedzieć się, iż  w Polsce jest bardzo dużo miejscowości o humorystycznych nazwach, jak np. Całowanie, Misie, Pieczarki, Kokoszka czy Stara Wrona - dodaje.

Podczas spotkania pisarz zachęcał dzieci do czytania książek oraz zgłębiania wiedzy w nich zawartej. Mówił, iż czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, poprawia pamięć oraz  pomaga zapominać o kłopotach. Poprosił dzieci o przeczytanie motta książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, które brzmi: „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”.

Mężczyzna z książką w ręku stoi przed dziećmiMężczyzna siedzi przy stoliku. Naprzeciwko niego stoi dziewczynka. Mężczyzna trzyma w ręku książkę i rozmawia z dziewczynkąDziewczynka czyta książkęOkładka książki

Gość strzałkowskiej biblioteki jako magister rekreacji ruchowej poruszył podczas spotkania takie tematy, jak: rola należytego wysypiania się, wpływ właściwego odżywiania na rozwój młodego organizmu czy pozytywne myślenie. Aby dotrzeć z tak ważnymi zagadnieniami do dzieci, używał odpowiedniego dla nich języka i oczywiście mocno je aktywizował oraz zachęcał do zabawy. Zadawał też pytania o postacie z literatury dziecięcej posługując się rymowankami. Dobre odpowiedzi nagradzał zakładkami do książek.

- Dzieci na spotkaniu ze Zbigniewem Kołbą dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy i wspaniale się bawiły, a samo spotkanie znakomicie wpisało się w ideę Tygodnia Bibliotek, którego celem jest promocja czytania i bibliotek – zauważa kierownik Beata Merta.

Należy dodać, iż Zbigniew Kołba jest autorem jeszcze dwóch książek: „Krioterapia. To warto wiedzieć” i „Morsowanie jest wykonalne…kiedy?”

Mężczyzna stojąc przed grupą dzieci czyta im książkęMężczyzna podczas rozmowy z uczestnikami autorskiego spotkania

(info i foto: GBP w Strzałkowie)