Syn płoszowskiej ziemi, por. nawigator Jan Rudek, którego tablica pamiątkowa znajduje się na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoszowie został uhonorowany wierszem zamieszczonym w najnowszej publikacji Edmundy Bodanki pt. „ W hołdzie polskim lotnikom”. W promocji tomiku, która miała miejsce w minioną sobotę (20 maja) w Urzędzie Miasta Radomska uczestniczył m.in. Wójt Gminy Radomsko Roman Radczyc.

 

Edmunda Bodanka lotnictwem interesuje się od 2013 roku. W ostatniej publikacji pt. „W hołdzie polskim lotnikom” znajduje się wiersz poświęcony synowi płoszowskiej ziemi Janowi Rudkowi, którego tablica pamiątkowa została uroczyście odsłonięta 8 maja br.

Kobieta przemawia do zebranych. W ręku trzyma książkę. W tle siedzą dwaj mężczyźniWiersz poświęcony por. nawigatorowi Janowi Rudkowi. Obok fotografia porucznika
Nie często zdarza się, aby promocja tomiku zbiegała się z innym wydarzeniem, które dotyczy tej samej osoby. Byłam zaszczycona, że mogłam wziąć udział w tym jakże podniosłym wydarzeniu, a przede wszystkim, że mogłam odczytać jego uczestnikom wiersz poświęcony por. nawigatorowi Janowi Rudkowi – mówi Edmunda Bodanka, radomszczańska poetka, a zarazem prezes Stowarzyszenia Literackiego „PONAD” w Radomsku. 
W promocji tomiku uczestniczył krewny por. Jana Rudka, Stanisław Rudek, wójt Gminy Radomsko Roman Radczyc oraz sekretarz Gminy Radomsko Grzegorz Wierzbicki.

Grupa ludzi. Jedni stoją, inni siedzą. Jeden z mężczyzn siedzących przy stole przegląda książkęGrupa osób. Kobieta i mężczyzna siedzą za stołem. Mężczyzna czyta książkęGrupa osób. Wszyscy siedzą na krzesłach. Dwaj mężczyźni czytają książki
Promocję tomiku poezji „W hołdzie polskim lotnikom” uświetniły występy młodych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Grażyny Bacewicz w Radomsku, wiersze znajdujące się w publikacji recytowali natomiast harcerze. Przygotowana została również wystawa modeli samolotów.

Dwaj chłopcy. Jeden gra na klawiszach, drugi na akordeonieTrzej mężczyźni siedzą za stołem. Jeden z nich jest w mundurze. Mężczyzna w cywilnym ubraniu czyta książkęTomik poezji pt. "w Hołdzie polskim lotnikom" Modele samolotów wojskowych Wystawa książek o tematyce lotniczej
Gmina Radomsko była jednym ze sponsorów wydawnictwa.