Dobiegł końca projekt „Moja Mała Ojczyzna” realizowany przez PSP im. Janusza Korczaka w Dziepółci. Głównym jego celem było rozbudzenie zainteresowań w dziedzinie krajoznawczej oraz ukazanie piękna Gminy Radomsko. Projekt został finansowany przez Gminę Radomsko i Stowarzyszenie „Przyjaciół Szkoły w Dziepółci”.

Grupa osób: dzieci trzymają w ręku dyplomy   Konkursowe prace plastyczne

Projekt skierowany był do uczniów i przedszkolaków PSP w Dziepólci. Rozpoczął się we wrześniu 2023 r. W jego ramach zostały przeprowadzone konkursy w dwóch kategoriach: plastycznej i fotograficznej.

- Od września 2023 roku w ramach projektu działo się bardzo dużo. Odbyła się m.in. wycieczka do Muzeum Regionalnego w Radomsku. Tam dzieci poznały historię miasta oraz muzeum. Odbyła się również lekcja historyczna, podczas której uczniowie naszej szkoły zwiedzili: Parafię Św. Lamberta, jatki rzeźnicze przy ul. Przedborskiej (przedwojenne żydowskie „centrum” handlowe), pomnik Getta Żydowskiego oraz najstarsze radomszczańskie kino „Kinema” – wyjaśnia Anna Sobieraj, p.o. dyrektora szkoły.  – Byliśmy również w Zagrodzie Tatarskiej, gdzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach o higienie na dawnej wsi pt. „Pranie na tarze” – dodaje.

Konkursowe prace plastyczne Konkursowe prace plastyczne Konkursowe prace plastyczne

II etap gminnego projektu odbył się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Skałką” w Przybynowie – jednej z najatrakcyjniejszych zagród edukacyjnych w Polsce. Uczestnicy projektu odwiedzili również Skansen Wsi Jurajskiej.

- Dzieci przeżyły prawdziwą podroż w czasie. Zobaczyły jak wyglądała dawniej polska wieś, z jakich naczyń korzystano, a także jakie sprzęty przydawały się w codziennym życiu – zauważa Hanna Bogacz,  nauczyciel z PSP w Dziepółci.

III -  kolejny etap gminnego konkursu – odbył się pod hasłem „Spotkanie z fotografią” .

- Etap ten rozpoczął się warsztatami fotograficznymi, podczas których uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak fotografować smartfonem, aby zdjęcia były dobre i ciekawe – wyjaśnia dyrektor Anna Sobieraj.

Reasumując, Gminny Projekt Rozwoju Turystyki i Krajoznawstwa „Moja Mała Ojczyzna” miał za zadanie umożliwienie jego uczestnikom odkrywanie i cieszenie się pięknem przyrody oraz popularyzacją turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy Radomsko oraz zachęcenie do dalszego poznawania innych terenów Polski.

Koordynatorem gminnego  konkursu była nauczycielka PSP w Dziepółci Anetta Bartnik. W organizacji wspierały ją: nauczycielki - Hanna Bogacz, Dorota Gaik, Sylwia Depta.

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO

1 miejsce: Wiktoria Śliwa

2 miejsce: Aleksander Kowalczyk, Adam Kowalczyk, Lena Śliwa

3 miejsce: Blanka Szymczyk

WYRÓŻNIENIA

Bartosz Szymczyk, Lena Nowicka, Anita Klimczyk, Igor Pawlikowski, Ksawery Bolacki, Wojciech Kucharski. Nagroda specjalna: Wojciech Kwiatkowski.

LAUREACI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

1 miejsce: Aleksander Kowalczyk

2 miejsce: Bartosz Szymczyk

3 miejsce: Wiktoria Śliwa

Prace wyróżnione

- Borys Lisowski, Jakub Lisowski, Kacper Kostka, Lena Nowicka, Adam Ścisłowski, Dawid Więcek, Miłosz Więcek.

Grupa osób: chłopiec trzyma w ręku dyplom Grupa osób, dziewczynka trzyma w ręku dyplom Grupa osób, chłopiec trzyma w ręku dyplom  Grupa osób, chłopiec trzyma w ręku dyplom Grupa osób, chłopiec odbiera dyplom z rąk pani dyrektor Grupa osób, na pierwszym planie dziewczynka z dyplomem Grupa osób: dziewczynka trzyma w ręku dyplom Grupa osób: dzieci trzymają w ręku dyplomy Grupa osób: dziewczynka trzyma w ręku dyplom  Grupa osób: chłopiec trzymający w ręku dyplom