Starymi zabudowaniami zachwycano się już w XIX wieku. Dziś – w dobie zgoła innej architektury – wielu z nas z sentymentem powraca do drewnianych, wiejskich chat, mających swój urok i klimat. Jedna z takich chałup, której powstanie datowane jest na  1910 r. znajduje się w Płoszowie (Gmina Radomsko).

Drewniana chałupa w miejscowości Płoszów

Chałupa w Płoszowie została wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków. Swoje miejsce znalazła również w Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami Gminy Radomsko. Jest to równoznaczne z tym, iż pamięć o niej nie zaginie!

Na uwagę zasługuje zachowany w dobrym stanie i do niedawna zamieszkały dom drewniany w Płoszowie. Jego powstanie datowane jest na rok 1910. Obiekt wpisany został w 2016 r. do Gminnej Ewidencji Zabytków. Zlokalizowany jest w centrum wsi, przy głównej drodze, stanowi ciekawy przykład architektury drewnianej na terenach wiejskich” – czytamy w opisie znajdującym się w Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami Gminy Radomsko.

Drewniana chałupa w miejscowości Płoszów