Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi stawy w Strzałkowie zostaną odnowione. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba stosowne dokumenty przekazał na ręce sekretarza Gminy Radomsko Grzegorza Wierzbickiego. Dofinansowanie wynosi 150 tys. złotych.

Dwaj mężczyźni: od lewej wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba oraz sekretarz Gminy Radomsko Grzegorz Wierzbicki podczas przekazywania dokumentów dot. dofinansowania stawów w StrzałkowieMężczyzna i kobieta: od lewej sekretarz Gminy Radomsko Grzegorz Wierzbicki i poseł Anna Milczanowska Dwaj mężczyźni: od lewej wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba i sekretarz Gminy Radomsko Grzegorz Wierzbicki w serdecznym uścisku dłoniDwaj mężczyźni i kobieta: od lewej wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, sekretarz Gminy Radomko Grzegorz Wierzbicki, poseł Anna Milczanowska

Wydarzenie, w którym oprócz wicemarszałka Zbigniewa Ziemby uczestniczyła poseł Anna Milczanowska miało miejsce w piątek (14 lipca) w Filii Biblioteki Pedagogicznej w Radomsku.

- W Gminie Radomsko samorząd Województwa Łódzkiego wspiera zadanie polegające na renowacji zbiorników wodnych. Dwa stawy, które znajdują się Strzałkowie, piękniej miejscowości zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym zostaną odnowione. Kwota 150 tys. złotych wzbogaci zadanie, które będzie realizowane przez Gminę Radomsko – zauważył wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba.

-  Nie ma wątpliwości, że ta urokliwa miejscowość, jaką jest Strzałków znacznie zyska. Przestrzeń przyrodnicza jest bardzo cenna, chcemy ją eksponować, dlatego też cieszymy się, że mamy partnerów, aby tego dokonywać – dodaje.

Stawy w miejscowości StrzałkówStawy w miejscowości StrzałkówStaw w miejscowości Strzałków i płynąca po nim kaczka Cztery kaczki pływające po stawie w Strzałkowie

Zakres inwestycji obejmował będzie poprawę stanu technicznego i sanitarnego stawów. Zbiorniki zostaną odmulone i oczyszczone. Umocniona zostanie ich linia brzegowa. Ponadto zostanie wykonana modernizacja upustów oraz zainstalowany będzie monitoring poziomu wody.

Na uwagę zasługuje również to, iż w ramach inwestycji podkreślone zostaną walory przyrodnicze zbiorników. Na jednym ze stawów zostanie zamontowana budka dla ptaków wodnych, która będzie idealnym schronieniem dla kaczek lub łabędzi. Ponadto zostanie wybudowany ruchomy pomost, który wpłynie na estetykę stawu.

Renowacja stawów w Strzałkowie wpisuje się w cele strategiczne Gminy Radomsko. Inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku.

Koszt zadnia to 300 tys. złotych. 150 tys. złotych stanowi dofinansowanie jakie Gmina Radomsko otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, pozostała kwota (150 tys. zł) pochodzi z budżetu Gminy Radomsko.