Mieszkańcy gminy Radomsko mogą liczyć na znaczną pomoc w zakresie instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki podpisaniu umowy, gmina zyska dofinansowanie na realizację projektu „Odnawialne źródła energii w Gminie Radomsko”, który ma na celu wsparcie ekologicznych rozwiązań oraz poprawę efektywności energetycznej na jej terenie.

 

Trzy osoby: dwóch mężczyzn i kobieta siedzą za stołem. Moment podpisywania umowy

Całkowita wartość projektu wynosi aż 20 790 700,35 zł, z czego aż 19 587 156,40 zł pochodzi z dofinansowania. Umowę podpisali: wójt gminy Radomsko Roman Radczyc, marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska oraz Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego. Uroczyste podpisanie dokumentu miało miejsce podczas I Konwentu Miast i Gmin Powiatu Radomszczańskiego, który odbył się 21 marca 2025 roku w Kobielach Wielkich.

 

Cztery logotypy obok siebie. Od lewej: znak Funduszy Europejskiej, znak barw Rzeczpospolitej Polskiej, znak Unii Europejskiej złożony z flagi UE i napisu "Dofinansowane przez Unię Europejską", logo Województwa Łódzkiego
 

Ekologia, innowacje i wsparcie dla mieszkańców

Wójt Radczyc podkreśla, że inwestycja ma szczególne znaczenie dla mieszkańców gminy, zwłaszcza w kontekście wprowadzania nowych technologii.

- Jestem bardzo zadowolony z tego, że gmina Radomsko wspiera swoich mieszkańców w przejściu na odnawialne źródła energii. To nie tylko krok w stronę poprawy efektywności energetycznej obiektów, ale także znaczący wkład w ochronę środowiska. Wspieramy ekologiczne inicjatywy, które pozwolą zredukować emisję zanieczyszczeń do powietrza i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych – mówi Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko.

Projekt w liczbach

W ramach projektu na terenie gminy zainstalowane zostaną nowoczesne systemy OZE, które obejmą 168 nieruchomości. W szczególności na terenie gminy pojawi się: 156 instalacji fotowoltaicznych, 117 magazynów energii, 104 pompy ciepła.

Realizacja projektu będzie miała wymierny wpływ na środowisko. Szacuje się, że w wyniku wdrożenia nowych rozwiązań ekologicznych, emisja dwutlenku węgla (CO2) w gminie zostanie zredukowana o 39,09 proc. Ponadto, całkowity spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie aż 801,4747 ton, co stanowi istotny wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi.

- Projekt ten nie tylko wpłynie na poprawę jakości powietrza w naszej gminie, ale także przyniesie realne korzyści finansowe dla mieszkańców, którzy zyskają dostęp do tańszej i bardziej efektywnej energii. Dodatkowo, jest to krok w stronę przyszłości, w której odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju regionu – zauważa wójt Radczyc.

Trzy osoby siedzą przy stole. Moment podpisywania mowy Trzy osoby siedzą za stołem moment podpisywania umowy Trzy osoby siedzą za stołem. Trwa podpisywanie umowy przez dwóch mężczyzn i kobietę Trzy osoby podpisują umowę. Dokonują tego kobieta i dwóch mężczyzn Trzy osoby stoją obok siebie. Dwaj mężczyźni i kobieta trzymają w ręku dokumenty Dwaj mężczyźni i kobieta. Mężczyzna podaje rękę kobiecie. Osoby trzymają w dłoniach dokumenty Trzy osoby: kobieta i dwóch mężczyzn stoją obok siebie. Mężczyźni podają sobie dłonie Mężczyzna podczas przemówienia. Mężczyzna trzyma w ręku mikrofon i dokumenty Kobieta i dwaj mężczyźni siedzą przy stole  Trzy kobiety siedzą obok siebie przy stole Kobieta oraz dwóch mężczyzn siedzą obok siebie przy stole Trzej mężczyźni siedzą obok siebie przy stole Dwaj mężczyźni i kobieta siedzą obok siebie przy stole Dwie kobiety i mężczyzna siedzą obok siebie przy stole Dwie kobiety i dwaj mężczyźni siedzą obok siebie przy stole Kobieta podczas wystąpienia. Kobieta trzyma w ręku mikrofon Kobieta podczas wystąpienia. Kobieta trzyma w ręku mikrofon Mężczyźni i trzy kobiety na wspólnym zdjęciu Mężczyźni i kobiety na wspólnym zdjęciu   Grupa osób na wspólnym zdjęciu