Na co dzień ratują życie i mienie. Podziwiamy ich odwagę i zaangażowanie. Nic dziwnego, że cieszą się niesłabnącym poparciem społecznym. Strażacy, bo o nich mowa, świętowali w niedzielę 7 maja Powiatowy Dzień Strażaka. Tym razem gospodarzem uroczystości była Gmina Żytno. Wśród uczestników uroczystości był Roman Radczyc, wójt Gminy Radomsko.  

Powiatowy Dzień Strażaka rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy uroczystości przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Gminy Żytno przeszli na plac Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie rozpoczęła się główna część obchodów. Uczestniczyli w niej strażacy z terenu całego powiatu radomszczańskiego. Obecni byli również komendanci: zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – Sebastian Kościsty oraz Komendant Powiatowy PSP w Radomsku – Mariusz Wojcieszko. Nie zabrakło również przedstawicieli władz miasta i powiatu radomszczańskiego oraz gmin. W obchodach uczestniczył także wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Ciecióra oraz Henryk Czubaj - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Radomsku.

Mężczyzna w mundurze idzie defiladowym krokiem. Za nim idą dziewczynki w białych spódniczkachMężczyźni, jedni w mundurach, inni w cywilnych ubraniach idą w defiladzie Czterech mężczyzn stojących w jednym rzędzie. Trzech jest w mundurach strażackich, jedne jest w cywilnym ubraniuTrzech mężczyzn w strażackich mundurach idzie ulicą w defiladzie. Przed nimi idzie kobieta i mężczyzna Czterech mężczyzn stojących w rzędzie. Wszyscy w mundurachTrzech mężczyzn stojących w rzędzie. Wszyscy w mundurach

- Nasza codzienna służba to działania o wysokim stopniu ryzyka. Obsługujemy średnio półtora tysiąca zdarzeń rocznie. Mimo to, od naszego zeszłorocznego spotkania, wszystkim nam udało się cało wrócić do domów. I to jest moje największe dzisiejsze życzenie dla was. Bezpiecznie wracajcie z akcji i niech czuwa nad wami święty Florian – mówił do strażaków Mariusz Wojcieszko, komendant PSP w Radomsku. - Dziękuję wszystkim strażakom za serce, które wkładacie w służbę i w doskonalenie zawodowe. Natomiast druhom OSP, działającym społecznie, dodatkowo dziękuję za zaangażowanie w doposażanie swoich jednostek w nowoczesny sprzęt – dodał.

- Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem naszej jedności ze społeczeństwem, której potrzeba powołała nas do służby – zauważył Henryk Czubaj, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Radomsku.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie prezesowi OSP w Żytnie oraz wójtowi Gminy Żytno decyzji o włączeniu OSP w Żytnie do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz poświęcenie wozów, które trafiły do jednostek OSP z terenu powiatu radomszczańskiego.

Pięciu mężczyzn stoi w szeregu. Dwóch z nich trzyma w ręku dyplomTrzech mężczyzn w mundurach strażackich stoi przy maszcie flagowymPięciu mężczyzn w mundurach strażackich. Dwóch z nich wręcza odznaczenia. Kobieta trzyma w dłoniach tacę, na której znajdują się odznaczeniaDwóch mężczyzn w mundurachCzterech mężczyzn w mundurach. Jedne w cywilnym ubraniu. Dwóch mężczyzn w mundurach wręcza odznaczeniaMężczyzna w mundurze wręcza odznaczenia dwóm cywilnym osobomCzterech mężczyzn w mundurach. Dwóch z nich wręcza odznaczeniaDwóch mężczyzn i kobieta w mundurach strażackich. Jeden w cywilnym ubraniu. Mężczyzna w mundurze wręcza odznaczeniaTrzech mężczyzn. Jeden w mundurze strażackim. Dwóch w cywilnym ubraniu. Mężczyzna w mundurze wręcza odznaczenia

Tradycją Powiatowego Dnia Strażaka jest uroczysta dekoracja zasłużonych druhów zawodowych i ochotników odznaczeniami i medalami. Również w tym roku tej pięknej tradycji stało się zadość. Odznaki trafily także do cywilnych osób, które swoimi działaniami wspierają straż.

Lista odznaczonych i awansowanych:

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Brązową Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej:

 • kpt. Mateuszowi Półroli
 • st. ogn. Jackowi Nowakowi
 • st. ogn. Marcinowi Kaczmarkowi
 • st. ogn. Mariuszowi Dzwonkowskiemu.

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łodzi Złotym „Medalem za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:

 • asp. sztab. Kamil Wiewióra
 • st. ogn. Dariusz Pokora
 • st. ogn. Rafał Miśkiewicz
 • dh Dariusz Wojciechowski

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łodzi Srebrnym „Medalem za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:

 • kpt. Arkadiusz Bąkowicz
 • kpt. Mateusz Półrola
 • kpt. Marcin Gałwiaczek
 • asp. Sebastian Truchta
 • st. ogn. Robart Dobrakowski
 • dh Stanisław Rokosza
 • dh Marcin Sobczyk
 • dh Marcin Chaś
 • dh Stanisław Bedka
 • p. Wioletta Ślifirska
 • p. Tomasz Wrzalik.

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łodzi „Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:

 • asp. Norbert Pietrasik
 • sekc. Piotr Kuchciński
 • sekc. Michał Patorski
 • dh Marcin Arwar
 • dh Sebastian Delowski
 • dh Damian Młyńczyk
 • dh Paweł Janicki
 • dh Piotr Chaś
 • dh Robert Stala
 • dh Zbigniew Kowalczyk

Uchwałą Kapituły Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego” odznaczeni zostali:

 • st. bryg. Mariusz Wojcieszko
 • dh. Janusz Buss
 • dh. Henryk Rak
 • p. Bożena Krawczyk
 • p. Joanna Zakrzewska
 • p. Marian Binek

Uchwałą Kapituły Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej Powiatu Radomszczańskiego” odznaczeni zostali:

 • Ochotnicza Straż Pożarna w Silnicy
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Przedborzu
 • mł. bryg. Artur Bartosik
 • p. Krzysztof Ciecióra
 • p. Wioletta Pichit
 • p. Mirosław Ociepa
 • p. Bogdan Pawłowski
 • p. Bogusław Gontkowski
 • p. Marian Binek
 • p. Lech Bugaj
 • p. Krzysztof Ciupiński
 • p. Wiesława Janosik
 • dh Krzysztof Skraboń
 • dh Konstanty Kamiński
 • dh Andrzej Młyńczyk
 • dh Krzysztof Wojtasik

Uchwałą Prezydium Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Radomsku Odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali:

 • dh Kamil Drogodz
 • dh Szymon Stala
 • dh Artur Konderak
 • dh Kamil Michałowski
 • dh Dawid Sobczyk
 • dh Adrian Szyda
 • dh Mateusz Bąk
 • dh Klaudia Dobroń
 • dh Marcin Sobczyk
 • dh Mariusz Dąbrowski
 • dh Damian Kowalski
 • dh Dariusz Jeziorski
 • dh Patryk Smędzik
 • dh Magdalena Kanafa

Rozkazem personalnym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał wyższy stopień służbowy:

 • stopień młodszego brygadiera, st. kpt. Robertowi Majdzie
 • stopień starszego kapitana, kpt. Arkadiuszowi Bąkowiczowi

Rozkazem personalnym Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał wyższy stopień służbowy:

 • stopień starszego aspiranta, asp. Michałowi Bugajowi
 • stopień aspiranta, mł. asp. Filipowi Bednarskiemu

Rozkazem personalnym Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał wyższe stopnie służbowe podoficerskie następującym strażakom:

stopień starszego ogniomistrza

 • ogn. Robertowi Dobrakowskiemu
 • ogn. Rafałowi Miśkiewiczowi
 • ogn. Januszowi Jańcowi
 • ogn. Łukaszowi Gorgoniowi

stopień ogniomistrza

 • mł. ogn. Damianowi Kowalczykowi
 • mł. ogn. Kamilowi Misterkiewiczowi
 • mł. ogn. Damianowi Skalikowi
 • mł. ogn. Szymonowi Dzięborowi

stopień sekcyjnego

 • st. str. Łukaszowi Mickiewiczowi

Dwie kobiety w cywilnych ubraniach. Dwóch mężczyzn w mundurach. Kobiety wręczają kwiaty jednemu z mężczyznTrzech mężczyzn w i kobieta siedzących obok siebieMężczyzna w cywilnym ubraniu przemawia z mównicy. Za nim stoi czterech mężczyzn w mundurachDwa samochody strażackie święci kapelan strażyMężczyźni w mundurach w szeregu. Jeden z nich trzyma sztandarCzterech mężczyzn stojących w szeregu. Trzech z nich ubranych jest w mundury, jeden jest w cywilnym ubraniuPięciu mężczyzn stojących w rzędzie. Jeden z nich jest w cywilnym ubraniuTrzy kobiety stojące obok siebie. Za nimi stoją mężczyźni w mundurachTrzech mężczyzn i kobieta. Wszyscy siedzą na ławce