Na co dzień ratują życie i mienie. Podziwiamy ich odwagę i zaangażowanie. Nic dziwnego, że cieszą się niesłabnącym poparciem społecznym. Strażacy, bo o nich mowa, świętowali w niedzielę 7 maja Powiatowy Dzień Strażaka. Tym razem gospodarzem uroczystości była Gmina Żytno. Wśród uczestników uroczystości był Roman Radczyc, wójt Gminy Radomsko.

Powiatowy Dzień Strażaka rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy uroczystości przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Gminy Żytno przeszli na plac Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie rozpoczęła się główna część obchodów. Uczestniczyli w niej strażacy z terenu całego powiatu radomszczańskiego. Obecni byli również komendanci: zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – Sebastian Kościsty oraz Komendant Powiatowy PSP w Radomsku – Mariusz Wojcieszko. Nie zabrakło również przedstawicieli władz miasta i powiatu radomszczańskiego oraz gmin. W obchodach uczestniczył także wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Ciecióra oraz Henryk Czubaj - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Radomsku.

Mężczyzna w mundurze idzie defiladowym krokiem. Za nim idą dziewczynki w białych spódniczkachMężczyźni, jedni w mundurach, inni w cywilnych ubraniach idą w defiladzie Czterech mężczyzn stojących w jednym rzędzie. Trzech jest w mundurach strażackich, jedne jest w cywilnym ubraniuTrzech mężczyzn w strażackich mundurach idzie ulicą w defiladzie. Przed nimi idzie kobieta i mężczyzna Czterech mężczyzn stojących w rzędzie. Wszyscy w mundurachTrzech mężczyzn stojących w rzędzie. Wszyscy w mundurach

- Nasza codzienna służba to działania o wysokim stopniu ryzyka. Obsługujemy średnio półtora tysiąca zdarzeń rocznie. Mimo to, od naszego zeszłorocznego spotkania, wszystkim nam udało się cało wrócić do domów. I to jest moje największe dzisiejsze życzenie dla was. Bezpiecznie wracajcie z akcji i niech czuwa nad wami święty Florian – mówił do strażaków Mariusz Wojcieszko, komendant PSP w Radomsku. - Dziękuję wszystkim strażakom za serce, które wkładacie w służbę i w doskonalenie zawodowe. Natomiast druhom OSP, działającym społecznie, dodatkowo dziękuję za zaangażowanie w doposażanie swoich jednostek w nowoczesny sprzęt – dodał.

- Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem naszej jedności ze społeczeństwem, której potrzeba powołała nas do służby – zauważył Henryk Czubaj, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Radomsku.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie prezesowi OSP w Żytnie oraz wójtowi Gminy Żytno decyzji o włączeniu OSP w Żytnie do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz poświęcenie wozów, które trafiły do jednostek OSP z terenu powiatu radomszczańskiego.

Pięciu mężczyzn stoi w szeregu. Dwóch z nich trzyma w ręku dyplomTrzech mężczyzn w mundurach strażackich stoi przy maszcie flagowymPięciu mężczyzn w mundurach strażackich. Dwóch z nich wręcza odznaczenia. Kobieta trzyma w dłoniach tacę, na której znajdują się odznaczeniaDwóch mężczyzn w mundurachCzterech mężczyzn w mundurach. Jedne w cywilnym ubraniu. Dwóch mężczyzn w mundurach wręcza odznaczeniaMężczyzna w mundurze wręcza odznaczenia dwóm cywilnym osobomCzterech mężczyzn w mundurach. Dwóch z nich wręcza odznaczeniaDwóch mężczyzn i kobieta w mundurach strażackich. Jeden w cywilnym ubraniu. Mężczyzna w mundurze wręcza odznaczeniaTrzech mężczyzn. Jeden w mundurze strażackim. Dwóch w cywilnym ubraniu. Mężczyzna w mundurze wręcza odznaczenia

Tradycją Powiatowego Dnia Strażaka jest uroczysta dekoracja zasłużonych druhów zawodowych i ochotników odznaczeniami i medalami. Również w tym roku tej pięknej tradycji stało się zadość. Odznaki trafily także do cywilnych osób, które swoimi działaniami wspierają straż.

Lista odznaczonych i awansowanych:

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Brązową Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej:

• kpt. Mateuszowi Półroli
  • st. ogn. Jackowi Nowakowi
  • st. ogn. Marcinowi Kaczmarkowi
  • st. ogn. Mariuszowi Dzwonkowskiemu.

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łodzi Złotym „Medalem za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:

• asp. sztab. Kamil Wiewióra
  • st. ogn. Dariusz Pokora
  • st. ogn. Rafał Miśkiewicz
  • dh Dariusz Wojciechowski

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łodzi Srebrnym „Medalem za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:

• kpt. Arkadiusz Bąkowicz
  • kpt. Mateusz Półrola
  • kpt. Marcin Gałwiaczek
  • asp. Sebastian Truchta
  • st. ogn. Robart Dobrakowski
  • dh Stanisław Rokosza