Od grudnia 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego w PSP w Dziepółci uczęszczają na zajęcia rytmiczno - taneczne. Głównym celem zajęć jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Od stycznia 2024 r. w zajęciach biorą również udział uczniowie z klasy I i III, którzy pomimo ferii zimowych bardzo chętnie na nie przychodzą. 

 

Dzieci podczas nauki tańca Dzieci podczas nauki tańca

Zajęcia z dziećmi prowadzi Norbert Głogosz - w świecie tańca osoba bardzo znana - zdobywca wielu nagród a wśród nich najwyższej międzynarodowej klasy tanecznej (S) w tańcach standardowych i latynoamerykańskich.

Dzieci bardzo lubią tańczyć, a wiele zabaw połączonych z ruchem i tańcem podejmują spontanicznie, dlatego te reakcje należy rozwijać już od pierwszych lat życia. Taniec jest naturalnym zjawiskiem podnoszącym poziom endorfin czyli „związków przyjemności” we krwi, a przyjemność czerpana z ruchu w takt muzyki zwiększa naturalną radość dziecka. Już obcowanie z muzyką stwarza nastrój zadowolenia, a taniec przy muzyce jeszcze tę radość potęguje.

Dzieci podczas nauki tańca Dzieci podczas nauki tańcaDzieci podczas nauki tańca Dzieci podczas nauki tańca

Wiele małych dzieci często jest zamkniętych w sobie, boryka się z pierwszymi kompleksami, które uniemożliwiają im swobodne zachowanie w grupie. Taniec stwarza możliwość przełamania tych barier, pomaga nawiązać i utrzymać kontakty niewerbalne i werbalne między dziećmi.

Taniec sprzyja także lepszemu poznaniu się, rozumieniu i budowaniu wspólnego zaufania, dzięki czemu dzieci podchodzą do siebie bez żadnych uprzedzeń czy lęków, odnoszą się do siebie otwarcie, życzliwie i radośnie. Taniec kształtuje precyzje ruchów oraz doskonali ich koordynację, zapobiega wadom postawy oraz ma pozytywny wpływ na ich korygowanie. I wreszcie taniec to pewien styl bycia, sposób zachowania się – to zasady grzecznościowe, których trzeba przestrzegać: nie wypada trzymać rąk w kieszeniach, trzeba umieć pięknie się ukłonić, grzecznie podziękować za taniec. Taniec ma więc niewątpliwie aspekt wychowawczy.

Dzieci podczas nauki tańca Dzieci podczas nauki tańca Dzieci podczas nauki tańca Dzieci podczas nauki tańcaDzieci podczas nauki tańca 

źródłó: tekst i foto PSP w Dziepółci