Ferie zimowe 2024 r. za nami. Na czas zimowej laby Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie przygotowała szereg ciekawych wydarzeń. Słowem, były to dni pełne warsztatów i spotkań z ciekawymi osobami.

 

Grupa dzieci i dorosłych. Dzieci trzymają wykonane przez siebie prace Grupa dzieci prezentujących wykonane przez siebie prace

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie na czas ferii zimowych 2024 r. przygotowała cztery wydarzenia. I tak: był spektakl pt. „Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie, były zajęcia i spektakl o tematyce prozdrowotnej, były warsztaty rękodzieła i wreszcie było spotkanie z pisarką Elżbietą Stępień, któremu towarzyszyły warsztaty ekologiczno – plastyczne. 

- Starałam się tak dobrać program ferii zimowych, aby każde dziecko znalazło w nim coś dla siebie. Założyłam sobie, aby przekrój tematów był różnorodny oraz by każdym zajęciom towarzyszyło jakieś przesłanie – zauważa Beata Merta, kierownik GBP w Strzałkowie.

Cel został osiągnięty. Dzieciaki uczestniczące w zajęciach nie narzekały na nudę.

- Fajnie, że mogliśmy coś wspólnie zrobić. Fajne było też przedstawienie o misiu – mówi jeden z chłopców.

- Mnie najbardziej podobały się zajęcia, podczas których robiliśmy stroiki. Ciekawe były też warsztaty z panią Elą Stępień – dodaje dziewczynka, biorąca udział w zajęciach feryjnych.

Dzieci podczas warsztatów rękodzieła Dzieci podczas zajęć prowadzonych przez pisarkę Elżbietę Stępień Dzieci podczas wykonywania prac plastycznych

Podsumowując, zajęcia przygotowane przez GBP w Strzałkowie zgromadziły liczną grupę dzieci z terenu naszej gminy, a tym samym udowodniły, że nie trzeba daleko wyjechać, by miło, twórczo i ciekawie spędzić zimowe ferie.

 

Spektakl pt. „MIŚ MARZY SKRYCIE O PRZYJACIELU CELEBRYCIE

Główną myślą przewodnią spektaklu było pokazanie, jak ważną wartością jest bliskość przyjaciół w realnym świecie. Główny bohater opowieści, Misio Rysio to wielka gwiazda Internetu, nagrywa filmy na kanale YouTube oraz prowadzi konto na Instagramie. Pragnie odnaleźć celebrytów z popularnych bajek, aby nagrać z nimi film, który podbije Internet. Podróżując przez las spotyka znane postacie z bajek, które uświadamiają Misiowi, że najlepsza zabawa z przyjaciółmi jest nie w wirtualnym, a prawdziwym życiu.Ta pouczająca i jednocześnie dowcipna historia rozbawiła publiczność zgromadzoną w bibliotece.

Grupa osób: dorośli i dzieci. Na pierwszym planie osoba w stroju misia Grupa dzieci w towarzystwie osoby przebranej za misia Aktorzy podczas występu dla dzieci

„W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH” – zajęcia o tematyce zdrowotnej

W pierwszej części zaprezentowane zostało audiowizualne nagranie spektaklu Zespołu Teatralnego „Grupa T”, wg scenariusza Izabeli Kopczyńskiej, w reżyserii Leny Alberskiej, w wykonaniu aktorów Patryka Szczepaniaka i Krystiana Marciniaka, pt. „Mniam, mniam”. Przedstawienie zabrało młodych widzów do pysznego świata pełnego kolorów i fantastycznych przygód, które można przeżywać w kuchni.

W dalszej części spotkania dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające tacę z owocami, kubeczek z papieru techniką origami, a na koniec zrobiły (oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej) przepyszny koktajl z jogurtu naturalnego, bananów, borówek, jabłka, nektarynki, soku, wody i miodu, którym poczęstowały również swoich rodziców.

Prace plastyczne wykonane przez dzieci. Motywem przewodnim były owoce i warzywa Uczestnicy ferii zimowych w bibliotece Dwie dziewczynki uczestniczące w warsztatach plastycznych Aktorzy podczas przedstawienia

„UPOMINKI DLA NAJBLIŻSZYCH” – warsztaty rękodzieła

Dzieci na warsztatach rękodzieła wykonały piękne, dekoracyjne świeczniki i małe flowerboxy.

Dzieci prezentują wykonane przez siebie prace Dziewczyna trzyma w ręku wykonane przez siebie prace Dekoracyjne świeczniki wykonane przez uczestników warsztatów Dekoracyjne świeczniki wykonane przez uczestników warsztatów Dziewczyna prezentuje wykonane przez siebie dekoracyjne świeczniki Dwie dziewczynki podczas prezentowania wykonanych własnoręcznie dekoracyjnych świeczników Chłopiec prezentuje wykonany przez siebie dekoracyjny świecznik Dziewczynka prezentuje wykonany przez siebie dekoracyjny świecznik Grupa dzieci podczas zajęć plastycznych Grupa dzieci podczas warsztatów plastycznych Grupa dzieci prezentujących wykonane przez siebie dekoracyjne świeczniki Dzieci podczas prezentowania własnoręcznie wykonanych dekoracyjnych stroików Grupa dzieci podczas prezentacji własnoręcznie wykonanych stroików

„PODRTÓŻ DO KRAINY WYOBRAŹNI” – warsztaty ekologiczno-plastyczne, prowadzone przez pisarkę Elżbietę Stępień

Na zakończenie ferii zimowych w GBP w Strzałkowie odbyły się prowadzone przez pisarkę, Elżbietę Stępień warsztaty ekologiczno – plastyczne dla dzieci. W pierwszej części spotkania Pani Ela przeczytała fragment swojej książki „Opowieści Małej Gwiazdeczki”, a dzieci przy pomocy rekwizytów inscenizowały fabułę opowieści i wcielały się w role bohaterów. Następnie przystąpiły do pracy plastycznej polegającej na wykonaniu „zimowych drzew”. Użyły m.in. takich materiałów jak: zakrętki, stare gazety, firanki, waciki. Nadały tym niepotrzebnym już przedmiotom drugie życie. Powstały prawdziwe arcydzieła, które można podziwiać na poniższych zdjęciach. Dzieci wspaniale ze sobą współpracowały tworząc swe drzewa w trzyosobowych grupach. Podczas warsztatów nie zabrakło również interaktywnych, ruchowych zabaw i słodkiego poczęstunku.

Dziewczynka i dwaj chłopcy słuchają fragmentów książki czytanych przez pisarkę Elżbietę Stępień Grupa dzieci podczas zajęć prowadzonych przez pisarkę Elżbietę Stępień Dzieci podczas warsztatów plastycznych Dzieci prezentują wykonana przez siebie pracę plastyczną Dzieci prezentują wykonaną przez siebie pracę plastyczną Dzieci prezentują wykonaną przez siebie pracę plastyczną Dzieci prezentują wykonaną przez siebie pracę plastyczną Dzieci podczas wykonywania pracy plastycznej Prace plastyczne wykonane przez dzieci. Widoczne drzewa zrobione z materiałów przeznaczonych do recyklingu

fot: GBP w Strzałkowie