Jeszcze w tym roku stawy w miejscowości Strzałków zmienią swoje oblicze. Dzięki renowacji poprawi się ich stan techniczny i sanitarny. Podkreślone zostaną również walory przyrodnicze. Na stawach pojawią się budki dla ptaków wodnych oraz pływający pomst. Środki na inwestycję pochodzą z budżetu Gminy Radomsko oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Zakres inwestycji obejmował będzie poprawę stanu technicznego i sanitarnego stawów. Zbiorniki zostaną odmulone i oczyszczone. Umocniona zostanie ich linia brzegowa. Ponadto zostanie wykonana modernizacja upustów oraz zainstalowany będzie monitoring poziomu wody.

- Zbiorniki wodne w Strzałkowie ze względu na swoje położenie w okresie opadów gromadzą wodę opadową, a tym samym stanowią rezerwę wody na czas suszy. Ponadto podczas ulew duże ilości wody spływają kanałami do tych zbiorników dzięki czemu nie są zalewane tereny zamieszkałe. Dlatego ich modernizacja jest tak bardzo ważna – zauważa sekretarz Gminy Radomsko, Grzegorz Wierzbicki.

Staw w miejscowości Strzałków Dwóch mężczyzn: dziennikarz TVP 3 oraz sekretarz Gminy Radomsko podczas udzielania wywiadu

Na uwagę zasługuje również to, iż w ramach inwestycji podkreślone zostaną walory przyrodnicze zbiorników. Na jednym ze stawów zostanie zamontowana budka dla ptaków wodnych, która będzie idealnym schronieniem dla kaczek lub łabędzi. Ponadto zostanie wybudowany ruchomy pomost, który wpłynie na estetykę stawu.

Staw w miejscowości  Strzałków. Widoczne są pływające po nim kaczkiStaw w miejscowości Strzałków

Renowacja stawów w Strzałkowie wpisuje się w cele strategiczne Gminy Radomsko. Koszt zadnia to 300 tys. złotych. 150 tys. złotych stanowi dofinansowanie jakie Gmina Radomsko otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, pozostała kwota (150 tys. zł) pochodzi z budżetu Gminy Radomsko.