W miejscowości Dąbrówka oddano do użytku nowy budynek gospodarczo-garażowy przeznaczony na potrzeby OSP Dąbrówka. Oddanie obiektu było świętem nie dla druhów ochotników, ale i lokalnej społeczności. Wydarzeniu towarzyszył bowiem „Strażacki Piknik Rodzinny”.

 

Sobotnie (18 listopada) wydarzenie mające miejsce w miejscowości Dąbrówka podzielone zostało na dwie części. Pierwsza - oficjalna miała charakter podniosłej uroczystości. Druga – przebiegała w atmosferze rodzinnego pikniku, którego przebiegu nie zakłóciła nawet kapryśna pogoda.

 

 ODDANIE BUDYNKU GOSPODARCZO – GARAŻOWEGO

Sobota 18 listopada 2023 r. na długo pozostanie w pamięci druhów OSP Dąbrówka. Tego dnia, w uroczystej oprawie budynek gospodarczo-garażowy został oddany w użytkowanie strażakom ochotnikom.  

W wydarzeniu udział wzięli znamienici goście: poseł na Sejm RP Krzysztof Ciecióra, zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsko - mł. bryg.  Artur Bartosik, prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – dh Henryk Czubaj, radni Rady Gminy Radomsko na czele z przewodniczącym Wojciechem Łuszczyńskim, Jerzy Strączyński, prezes „Klubu Weterani Szos Radomsko, sołtys sołectwa Dąbrówka Halina Sierant oraz mieszkańcy Dąbrówki i Lipia.

Grupa osób siedząca na krzesłach podczas uroczystości plenerowej Grupa osób w pozycji stojącej podczas uroczystego strażackiego apelu Grupa mężczyzn podczas uroczystego strażackiego apelu Grupa mężczyzn podczas strażackiego apelu Grupa mężczyzn stojących przed budynkiem OSP Dąbrówka

Dostojnie prezentowały się wszystkie jednostki OSP Gminy Radomsko, dzięki którym mogła odbyć się strażacka zbiórka, podczas której odbył się przegląd pododdziałów, dh Henrykowi Czubajowi został złożony meldunek, na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga i odegrany został hymn Polski.  

Jednostki OSP Gminy Radomsko podczas uroczystego apelu Druhowie OSP Gminy Radomsko Poczty sztandarowe OSP Gminy Radomsko  Druhowie OSP Gminy Radomsko  Uroczysty meldunek strażacki. Dwaj panowie stoją naprzeciwko siebie Mężczyzna podczas przemówienia  Mężczyzna podczas przemówienia  Mężczyzna podczas przemówienia  Mężczyzna podczas przemówienia  Mężczyzna podczas przemówienia  Mężczyzna podczas przemówienia  Mężczyzna podczas przemówienia Dwaj mężczyźni podczas serdecznego uścisku dłoni Moment wręczania specjalistycznej torby. Uczestniczą w tym dwaj panowie

Punkt kulminacyjny tej części uroczystości składał się z czterach etapów:

- przecięcia wstęgi przez: wójta gminy Radomsko Romana Radczyca, Prezesa OSP Dąbrówka, dh Jacka Przeradę, Zastępcę Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku - mł. bryg.  Artura Bartosika, Prezesa Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – dh Henryka Czubaja, radnego Rady Gminy Radomsko Zdzisława Dróżdża,   

- poświecenia obiektu przez proboszcza parafii Dąbrówka, ks. Adama Szwedzika,

- wręczenia kluczy do obiektu prezesowi OSP Dąbrówka Jackowi Przeradzie. Aktu tego dokonał wójt Gminy Radomsko Roman Radczyc

- wręczenia pamiątkowej statuetki wójtowi Gminy Radomsko Romanowi Radczycowi przez prezesa OSP Dąbrówka Jacka Przeradę. Był to wyraz uznania dla wójta i Rady Gminy Radomsko za wybudowanie budynku gospodarczo-garażowego.

Uroczyste przecięcie wstęgi  Osoby stoją przed budynkiem garażowym OSP Dąbrówka. Za chwilę nastąpi przecięcie wstęgi  Trzej panowie tuż po uroczystym przecięciu wstęgi Trzej panowie tuż po uroczystym przecięciu wstęgi Ksiądz podczas modlitwy Ksiądz podczas świecenie obiektu OSP Dąbrówka Moment symbolicznego przekazania kluczy do nowego budynku OSP Dąbrówka Moment symbolicznego przekazania kluczy do nowego budynku OSP Dąbrówka. Wręczana jest również specjalistyczna piłaMoment wręczania pamiątkowej statuetki. Na zdjęciu dwaj panowie

 - Przez lata sprzęt będący na stanie OSP Dąbrówka rozlokowany był w różnych miejscach na terenie miejscowości Dąbrówka. Decyzją Rady Gminy Radomsko stan rzeczy się zmienił. Wybudowany został budynek gospodarczo-garażowy na potrzeby OSP Dąbrówka, który dziś oficjalnie został przekazany w użytkowanie jednostce – zauważył wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc

W budynku znajdą się trzy boksy garażowe oraz pomieszczenia socjalne.

- Jednostka OSP Dąbrówka powstała w 1959 r. Przez cały okres istnienia jednostka rozwijała się poprzez specjalistyczne szkolenia druhów i doposażania w niezbędny sprzęt. Coraz szerszy zakres działania i zwiększająca się ilość sprzętu sprawiły, że w poprzednim miejscu garażowym zaczęło brakować miejsca. Naprzeciw tym potrzebom wyszedł wójt Gminy Radomsko Roman Radczyc i Rada Gminy Radomsko, realizując budowę budynku gospodarczo-garażowego. Dzięki tej inwestycji jak już zauważył Pan Wójt, sprzęt strażacki rozlokowany do tej pory w różnych miejscach znalazł swoje stałe lokum. Mowa o: średnim samochodzie ratowniczo gaśniczym  marki VOLVO, lekkim samochodzie ratowniczo-gaśniczy ford Transit, lekkim samochodzie operacyjnym ford Focus, quadzie i pontonie z silnikiem zaburtowym. Nowe zaplecze socjalne znacząco poprawi natomiast komfort pracy strażaków – mówił podczas uroczystości prezes OSP Dąbrówka Jacek Przerada.     

 Samochody pożarnicze będące na stanie OSP Dąbrówka Sprzęt pożarniczy będący na stanie OSP Dąbrówka Wozy pożarnicze OSP Dąbrówka Nowy budynek garażowy OSP Dąbrówka - widoczne samochody pożarnicze Ponton będący na stanie OSP Dąbrówka

W ramach inwestycji został również zagospodarowany teren wokół obiektu. Plac będzie mógł być wykorzystywany przez strażaków ochotników między innymi do ćwiczeń oraz organizacji pikników dla lokalnej społeczności.
Koszt zadania to 630 tys. zł. Fundusze pochodziły z budżetu Gminy Radomsko.

 

 STRAŻACKI PIKNIK RODZINNY

 „Strażacki Piknik Rodzinny” był integralną częścią przekazania w użytkowanie druhom OSP budynku gospodarczo-garażowego. Uczestników wydarzenia nie odstraszyła kapryśna pogoda. Brali udział w przygotowanych konkursach, w których do wygrania były atrakcyjne nagrody oraz uczestniczyli w pokazach umiejętności strażackich z wykorzystaniem sprzętu będącego na stanie druhów ze wszystkich jednostek OSP Gminy Radomsko. 

  Maskotka misia, przy której stoi kobieta Maskotka misia, przy której stoją dwie kobiety Kobieta trzymająca dziecko na ręku Kobieta podczas malowania dziewczynce ręki Troje dzieci podczas dmuchania balonów Chłopiec trzymający piłkę Troje dzieci podczas kręcenia hula-hop Dziewczynka trzymająca rakietki Dwóch mężczyzn - jeden ma zawiązane oczy czerwoną chustką. Obok niego stoi mężczyzna trzymający w ręku mikrofon Dziewczynki skaczące na skakance Trzy dziewczynki stoją obok maskotki misia Grupa osób na świeżym powietrzu Uczestnicy konkurencji - slalom z jakiem na łyżce Uczestnicy konkurencji sportowej Strażak podczas konkurencji   Strażak podczas konkurencji Strażak podczas konkurencji Osoby podczas konkurencji strażackiej Strażak podczas konkurencji Dwóch mężczyzn - jeden trzyma zdobytą nagrodę Ratownicze pokazy strażaków z udziałem samochodów Pokazy strażacki - rozcinanie samochodu Pokazy strażacki z udziałem samochodu Strażacy przy samochodzie Pokazy strażackie z udziałem samochodu Strażacy podczas pokazów - akcja ratownicza Strażacy podczas pokazów - niosą na noszach poszkodowaną osobę Strażacy podczas pokazów - strażacy wyjmują z samochodu poszkodowaną osobę Strażacy podczas pokazów akcja ratownicza

Jak na piknik przystało było też pysze jedzenie, o które zadbali mieszkańcy Dąbrówki i Lipia.

Ciasta na stole. Na pierwszym planie "słodki" wóz strażacki Ciasta na stole Wędliny na stole Wędliny na stole Przygotowywanie posiłków na dworze